Nowoczesne biura

Z ogromną radością otaczamy się szeroko rozumianym pięknem, wytrwale dążymy do harmonii i poczucia komfortu. Wnętrza, w których żyjemy i pracujemy, stają się coraz bardziej przyjazne i inspirujące. Idea hygge może jednak wychodzić daleko poza zacisze domowego ogniska, a slow-life i work-life balance z powodzeniem mogą być używane jako narzędzia biznesowe.

Budowanie modelu zarządzania wokół hygge to różnorodność koncepcji i niewątpliwy wzrost wartości organizacji. Najłatwiej rozpocząć od aranżacji przestrzeni biurowej. Środowisko pracy podlega ciągłym zmianom – można by rzec, że jest ono w stadium nieustającej ewolucji. Naturalną konsekwencją zmieniającego się rozumienia pracy i podejścia do niej są współczesne trendy w projektowaniu przestrzeni.

KULTURA SHARING KNOWLEDGE

Znakiem naszych czasów pozostaje bez wątpienia mobilność i elastyczność, a nowoczesnym organizacjom przyświeca przede wszystkim idea zrównoważonego rozwoju. Biuro musi zatem spełniać znacznie więcej funkcji niż dotychczas.

Postęp technologiczny spowodował, że nie jest już potrzebna powierzchnia robocza bądź do przechowywania dokumentów – obecnie stawia się na przestrzeń sprzyjającą budowaniu kultury sharing knowledge. Najważniejsze, aby projekt biura sprzyjał swobodnej komunikacji, spontanicznym kontaktom i lepszej współpracy. Z jednej strony badacze z brytyjskiego Uniwersytetu w Exeter informują o spadku efektywności pracy w przestrzeniach typu open space, z drugiej nieustannie stoimy w obliczu ogromnej potrzeby wymiany wiedzy i informacji. Obecnie, jedynie 39 procent pracowników jest związanych z przypisanym im stałym miejscem pracy w biurze.

Silną tendencją stało się activity based working, które oznacza możliwość wyboru między wytyczonymi w ramach powierzchni biurowych strefami. Zgodnie z aktualnie wykonywanym zadaniem, indywidualnym stylem pracy i potrzebami pracownicy mogą wybierać najbardziej optymalne dla siebie miejsce do realizacji powierzonych obowiązków. Stąd coraz bardziej popularne stają się, również w Polsce, hot desking i co-working, które są związane z efektywnym wykorzystaniem przestrzeni i optymalizacją ponoszonych przez pracodawcę kosztów.

BIURO – KREACJA

Kierunek zmian w projektowaniu współczesnych miejsc pracy odzwierciedla zachodzące przemiany społeczne. Według indeksu well-being, opracowanego przez naukowców z Instytutu Gallupa, poczucie wspólnoty i sensu jest dla pracowników równie ważne jak benefity związane z
miejscem pracy. I tak harmonijny koncept, wielofunkcyjność czy możliwość indywidualnego konfigurowania przestrzeni stały się kluczowe dla budowania zaangażowania zespołu.

Przy projektowaniu poszczególnych stref, doborze mebli mniej istotne są kryteria estetyczne –
najważniejsza jest ergonomia oraz możliwość adaptacji zaprojektowanych systemów do zmian. Jak pogodzić potrzeby pracowników, funkcjonalność i nowoczesną estetykę? Zdecydowanie na czasie jest minimalizm w formie i maksymalizm w funkcjonalności.
O ile prywatność w wykonywaniu zadań jest w istocie ważna dla ponad 80 procent pracowników, o tyle musi ona być równoważona przez możliwość podtrzymywania interakcji w zespole i swobodnej wymiany wiedzy.

I tak bardzo silnym trendem jest projektowanie i budowanie stref przeznaczonych relaksowi i zawiązywaniu mniej formalnych relacji. Zgodnie z duńską filozofią hygge nieodłącznym elementem atmosfery zadowolenia jest kawa. Dlatego dobrze zaprojektowana przestrzeń kuchenna czy kawiarniana jest oczkiem w głowie architektów, zarządców biur oraz samych pracowników i kadry zarządzającej.

MIEJSCE SPOTKAŃ

Designerzy pracujący dla Modular Experience z pełną uwagą przyglądali się potrzebom pracowników i kierunkom w projektowaniu biur przyszłości. W efekcie powstał ergonomiczny, mobilny, a przede wszystkim modułowy system aranżowania przestrzeni wspólnych.

Polscy projektanci postawili na minimalistyczną nowoczesną formę nawiązującą do skandynawskich tradycji. Stylowe kawiarenki i mobilne bary kawowe budują kameralną i elegancką atmosferę, tworząc neutralne miejsce spotkań. Przemyślany koncept pozwala na swobodną wymianę myśli, nie  tylko w sferze zawodowej. Detale takie jak tablice magnetyczne, odpowiednie stoły, wygodne krzesła – niemal wszystkie elementy wpisują się w nowoczesną, zgodną z well-being ideę pracy.

Rozmiary aranżacji mogą się zmieniać i adaptować zmiany zachodzące w organizacji i w samym biurze. Wystarczy odejmować lub dokładać moduły, dzięki czemu można konfigurować nie tylko rozmiar, lecz także kształt przestrzeni. W dowolnym momencie urozmaicimy strefę o dodatkowy przekaz – system można wyposażyć chociażby w nośniki multimedialne. Modular Experience nie poprzestaje jedynie na zindywidualizowanej ofercie.

Dostarcza nie tylko modne i najwyższej
jakości materiały takie jak miedź, drewno czy kamień. Zadbano tutaj o każdy detal; firma zapewnia swoim klientom najnowocześniejsze i najlepsze na rynku urządzenia kawowe, w których można przyrządzić specjalnie przygotowane mieszanki kawy. Oto sztuka projektowa godna najwyższego uznania – jako uzupełnienie oferty MEX stworzył markę kawową. Cafe Zinia, w kilku odsłonach, to zawsze szczegółowo wyselekcjonowane mieszanki i odmiany kawy – szlachetne ziarna pozyskiwane zgodnie z ideą fair trade.

Uważność, świadome wybory i balans wybrzmiewają nie tylko w myślach miłośników duńskiego hygge, ale i w głowach trendsetterów, architektów, projektantów mebli, właścicieli biur i najemców. Wszystko po to, by uczynić świat lepszym, a pracę łatwiejszą i bardziej efektywną. I tak biura przyszłości to nic innego jak indywidualizm i nieszablonowe rozwiązania.

Kontakt

Skontaktuj się z naszym biurem za pomocą formularza

Jesteś zainteresowany naszą ofertą albo chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej?
Skontaktuj się bezpośrednio z naszym biurem

Quick contact
Szybki kontakt!
+
Wyślij!