Dobre samopoczucie

Dobre samopoczucie i aromatyczna kawa – jak zadbać o najważniejszego „klienta” w firmie?

Zadowolenie klienta to cel, który powinien łączyć wszystkich działających na rynku przedsiębiorców. Jego osiągnięcie może okazać się jednak problematyczne, jeżeli pominięta zostanie kwestia niezwykle istotna – pierwszymi „klientami” każdej firmy są jej pracownicy, a co za tym idzie – od ich dobrego samopoczucia w miejscu pracy zależą powodzenie oraz sukces wszelkich działań biznesowych. Jak zatem zwiększyć zadowolenie swoich pracowników?

Zasada „zadowolony pracownik = zadowolony klient” jest powszechnie znana. Mimo to wiedza teoretyczna bardzo rzadko znajduje zastosowanie w praktyce. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Instytut Gallupa, które wykazały, że aż 53% pracowników nie jest
zadowolonych ze swojego miejsca pracy. Ta mało optymistyczna sytuacja z całą pewnością stanowi nie lada wyzwanie dla menedżerów wielu firm.

O ile rozwiązanie problemu to proces długofalowy i trudny, o tyle pomocną wskazówką na drodze do poprawy sytuacji może okazać się odpowiedź respondentów na kolejne pytanie. 88% ankietowanych wskazało bowiem, że czynnikiem, który wpływa na pozytywne postrzeganie firmy jako pracodawcy jest właściwa aranżacja przestrzeni biurowej. Wniosek wydaje się oczywisty – o
dobre samopoczucie pracowników należy zadbać poprzez stworzenie im odpowiedniej przestrzeni do pracy. Ale czy to wystarczy?

Dokąd zmierzają biura przyszłości?

Epoka, w której wydzielenie do pracy stanowiska z komputerem uznawane było za wystarczające, już dawno minęła. Obecnie pracownicy oczekują, że ich biura będą miejscami wielofunkcyjnymi, tzn. takimi, które nie tylko umożliwią im wykonanie powierzonych zadań, ale będą również przestrzeniami inspirującymi i komfortowymi.

Wystarczy przywołać nowoczesne biura wielu firm z branży IT, których rozwiązania aranżacyjne coraz bardziej wpisują się w trendy, zapowiadane przez projektantów na nadchodzące lata. Mianowicie są to biura do złudzenia przypominające modne, nowoczesne kawiarnie, w których panuje twórcza, dość swobodna, ale jednocześnie profesjonalna atmosfera.

Wyjściem naprzeciw zapotrzebowaniu na funkcjonowanie w „kreatywnych” biurach jest idea sharing knowledge – nurt, którym warto kierować się podczas aranżowania firmowej przestrzeni. Dlaczego? Ponieważ pozwoli na trwałe zaspakajanie najbardziej istotnych potrzeb pracowników: sprawnej komunikacji oraz możliwości nieustannej wymiany informacji. Według specjalistów z Instytutu Gallupa to właśnie poczucie wspólnoty jest dla pracowników tak samo ważne, jak podstawowa korzyść wynikająca z zatrudnienia – odpowiednie wynagrodzenie za wykonaną pracę.

Ideę sharing knowledge realizują nie tylko przestrzenie ściśle przeznaczone do wykonywania pracy, np. open space, czy też, zyskujące coraz większą popularność w Polsce, rozwiązania typu co- working i hot desking. Równie ważne są specjalnie wydzielone strefy relaksu, które pozwalają na spontaniczną i nieformalną wymianę wiedzy pomiędzy pracownikami, a tym samym wpływają na lepsze zrozumienie procesów zachodzących w firmie oraz skuteczną realizację zadań.

Kawa łączy ludzi.

Komfort pracowników przy stanowiskach pracy to jedno, ale zadbanie o ich ogólne dobre samopoczucie to kwestia równie istotna. W rzeczywistości recepta na zadowolenie pracowników nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Zgodnie z duńską filozofią hygge oraz wytycznymi idei wellbeing najskuteczniejsze okaże się zapewnienie pracownikom przestrzeni do celebrowania małych przyjemności. W takim razie, o jakich przyjemnościach mowa?

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że według 2/3 respondentów kawa dobrej jakości jest tym czynnikiem, który sprawia, że biuro staje się lepszym miejscem pracy. Co więcej – jedynie dla 1/5 ankietowanych jakość nie jest najważniejszym kryterium podczas wyboru spożywanego w pracy napoju. Zatem aromatyczna, wypalana w rzemieślniczej palarni kawa jest kluczem do sukcesu! I nic w tym dziwnego – kawa to napój, od którego większość pracowników rozpoczyna dzień, a 43% pracujących uważa, że ich efektywność bez porannej dawki kofeiny gwałtownie spada.

Warto również zwrócić uwagę na statystyki dotyczące ilości spożywanej kawy w miejscu pracy. Średnia, „dzienna” liczba filiżanek kawy przypadających na jednego pracownika to 2,96 filiżanki. A zatem wybór odpowiedniego rodzaju napoju to niemal 3 szanse każdego dnia na poprawę nastroju swoich pracownikom oraz zapewnienie im… szczęścia! I to dosłownie – kofeina uwalnia bowiem dopaminę, serotoninę i noradrenalinę, znane powszechnie jako tzw. hormony szczęścia.

Dobra kawa w dobrej przestrzeni.

Skuteczna strategia, której celem jest poprawa zadowolenia pracowników to suma dwóch zależnych od siebie wymiarów „biurowego” życia: właściwie zaaranżowanej przestrzeni do pracy, która spełnia wszystkie potrzeby współczesnych pracowników, oraz wydzielonej strefy odpoczynku, będącej miejscem mniej formalnych rozmów i interakcji pomiędzy pracownikami.

Z tą drugą ściśle powiązane jest stworzenie przestrzeni do celebrowania i cieszenia się drobnymi przyjemnościami oraz rytuałami. Choć na pierwszy rzut oka wydają się one niewiele znaczące, finalnie jednak przynoszą wymierne efekty, nie tylko w postaci lepszego postrzegania firmy jako pracodawcy. Najważniejsze korzyści to bez wątpienia dobre, fizyczne i psychiczne, samopoczucie, większe zaangażowanie w pracę oraz większa motywacja pracowników – kluczowych klientów w każdej firmie.

Kontakt

Skontaktuj się z naszym biurem za pomocą formularza

Jesteś zainteresowany naszą ofertą albo chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej?
Skontaktuj się bezpośrednio z naszym biurem

Quick contact
Szybki kontakt!
+
Wyślij!